Zaļā kafija – notievēšanas brīnumlīdzeklis vai krāpšana?

zala kafija

Jau dažus gadus visā pasaulē un arī Latvijā diezgan daudz tiek runāts par zaļās kafijas brīnumainajām spējām palīdzēt cilvēkiem atbrīvoties no liekā svara, nemainot savus ēšanas paradumus un nepalielinot fizisko aktivitāšu slodzi. Tomēr viedokļi par zaļās kafijas iedarbību ir dažādi – ir gan tādi, kas apgalvo, ka zaļā kafija palīdzējusi atbrīvoties no vairākiem kilogramiem vienas nedēļas laikā, taču daudz vairāk ir atrodami cilvēki, kuru pieredze ir gluži pretēja – zaļā kafija nav samazinājusi ne apetīti, ne svaru.

Zaļā kafija patiesībā ir tā pati melnā kafija, ko cilvēki lielākoties mēdz dzert no rītiem, lai pamostos. Galvenā atšķirība, kas neļauj arī melnajai kafijai piedēvēt novājēšanas brīnumspējas, ir apstrādes process. Melnās kafijas pupiņas tiek grauzdētas – šādā veidā tiek iegūts gan neatvairāmais aromāts, gan brīnišķīgā kafijas garša. Taču zaļās kafijas pupiņas netiek grauzdētas. Līdz ar to grauzdēšanas procesā neapstrādātās kafijas pupiņas nezaudē vielu, kas tiek uzskatīts par galveno iemeslu, kāpēc ir iespējams svara zudums, ja regulāri tiek lietota zaļā kafija. Negrauzdētā kafijas pupiņā ir hlorogēnskābe. Tiek uzskatīts, ka šī viela kavē tauku uzsūkšanos, kā arī aktivizē tauku vielmaiņu aknās. Tāpat hlorogēnskābe mazina glikozes uzsūkšanos, līdz ar to tiek stabilizēts cukura līmenis asinīs. Šī viela arī darbojas kā antioksidants, kas cīnās ar organismā esošajiem brīvajiem radikāļiem. Zaļajā kafijā arī ir lielāks kofeīna daudzums, kas stimulē tauku sadalīšanās procesu. Lai gan izklausās, ka zaļā kafija patiešām darbojas kā svara samazināšanas līdzeklis, tomēr joprojām nav veikti pietiekami daudz pētījumu, kas patiešām šo faktu apstiprinātu.

Zaļā kafija kā brīnumlīdzeklis slavena kļuva 2012. gadā kādā televīzijas šovā, kurā uzstājās divi eksperti, kas pastāstīja par eksperimentu ar vairākām sievietēm, kurām bija nelielas svara problēmas un kuras, lietojot zaļās kafijas koncentrātu atbilstošās devās, drīz vien zaudēja dažus kilogramus. Līdz ar to pasauli un arī Latviju pāršalca zaļās kafijas tievēšanas drudzis. Protams, uzreiz parādījās arī vairāki produkti, piemēram, zaļās kafijas kapsulas, kas solīja samazināt apetīti un, protams, arī svaru, turklāt kafijas lietotājam pat nevajag mainīt savus ikdienas ēšanas paradumus. Tomēr drīz vien cilvēki, kas uzķērās uz šī reklāmtrika, atklāti sāka paust savu vilšanos, jo, lai gan tika samaksāta liela naudas summa un kafijas kapsulas tika lietotas atbilstīgi instrukcijai, svars nesamazinājās – bija pat gadījumi, kad tas tikai palielinājās. Taču bija arī cilvēki, kas pasūtīja zaļās kafijas pupiņas uzreiz no ražotāja un paši tās samala. Daļa no šiem cilvēkiem patiešām arī bija zaudējuši svaru un ķermeņa apkārtmērus. Līdz ar to nevar arī teikt, ka zaļā kafija kā notievēšanas līdzeklis nedarbojas. Pats svarīgākais, lai gūtu kādu efektu no šīs kafijas lietošanas, ir augstvērtīgu kafijas pupiņu iegāde, vislabāk bez starpniekiem. Turklāt noteikti nevajag iegādāties internetā dažādus zaļās kafijas pupiņas izstrādājumus, kas sola vairāku kilogramu zaudēšanu vienas nedēļas laikā. Svarīgi zināt, ka, lai svaru zaudētu noturīgi un veselīgi, zudums parasti nav lielāks kā 1-2 kg nedēļā. Tāpat arī cilvēkam ir jāmaina savi ēšanas paradumi, jāpalielina augļu, dārzeņu un ūdens daudzums ikdienā, kā arī noteikti ir nepieciešams veikt fiziskās aktivitātes.

Zaļās kafijas lietošanā ir arī dažādi ierobežojumi – nav ieteicams dzert vairāk kā divas zaļās kafijas krūzītes dienā. Tāpat arī šādu kafiju nav ieteicams lietot hipohondriķiem, cilvēkiem, kuri cieš no trauksmes sajūtas un panikas lēkmēm. Gluži tāpat kā melnā kafija, arī zaļā kafija paaugstina asinsspiedienu; tā paaugstināšanās acīs var veicināt glaukomu attīstību. Tā kā kafija veicina ātrāku urīna izvadi no organisma un var arī izraisīt nelielu diareju, svarīgi atcerēties, ka nepieciešams lietot arī daudz ūdens. Turklāt no organisma tiek izvadītas arī citas organismam nepieciešamas vielas, piemēram, kalcijs. Līdz ar to var tikt stimulēta osteohondrozes attīstība.