Kafijas pozitīvā ietekme uz cilvēka veselību

kafijas pozitiva ietekme

Ikdienā tik daudziem cilvēkiem pirmā darbība pēc pamošanās ir kafijas vārīšana. Tas nav tikai rituāls, kas pārņēmis lielo daļu pasaules cilvēku. Kafijas sastāvā ir kofeīns un vēl daudzas citas vērtīgas vielas, kas uzmundrina cilvēku, piegādā skābekli smadzenēm, kā arī uzlabo pašsajūtu un atjauno enerģiju. Tieši tāpēc kafijas dzeršana no rīta ir tik ierasta darbība – cilvēki, lietojot šo dzērienu, pamodina savu organismu un apgādā sevi ar enerģiju gaidāmajai dienai.
Bieži vien gan ir dzirdēti pētījumi un apgalvojumi, ka kafijas lietošana ikdienā, turklāt vēl lielos daudzumos, var atstāt negatīvas sekas uz cilvēka veselību. Lai gan kafijas pārmērīga lietošana nav nekas ieteicams, tomēr kafijā esošās vielas ne tikai palīdz cilvēkam atvērt acis un uzsākt dienas gaitas, – gan kofeīns, gan teofilīns, gan P un B vitamīni un citas vielas var palīdzēt izvairīties no dažādu slimību veidošanās iespējām. Tāpat kafija labvēlīgi ietekmē cilvēka garīgo veselību un kalpo kā antidepresants – tiek uzskatīts, ka kafija ir jālieto tiem cilvēkiem, kuriem ir suicidālas tieksmes, kā arī depresijas pazīmes.

Sabiedrībā valda maldīgs priekšstats, ka regulāra kafijas dzeršana izraisa gremošanas sistēmas problēmas, taču patiesībā tā nemaz nav. Protams, cilvēkam ar gastrītu un izteiktām kuņģa problēmām ir ieteicams izvairīties vai samazināt kafijas patēriņu, taču tas nenozīmē, ka, dzerot kafiju, cilvēks pēc kāda laika noteikti saskarsies ar gremošanas problēmām. Kafija palīdz samazināt žultsakmeņu veidošanos, kas ir viena no biežāk sastopamajām gremošanas slimībām. Tā kā kafija satur kofeīnu (ja vien tā nav bezkofeīna kafija), tad ir veikti pētījumi, kas pierāda, ka ikdienišķa kafijas dzeršana (apmēram 4 tases dienā) samazina žultsakmeņu veidošanos par apmēram 40 %. Tā kā žultsakmeņi veidojas, kristalizējoties holesterīnam, kofeīns darbojas kā ļoti labs šī kristalizēšanās procesa samazinātājs un šķīdinātājs. Tāpat arī samazinās tauku uzkrāšanās iespēja un palielinās enerģijas atdeve. Žultsakmeņi veidojas, uzsūcoties šķīdumam un, lai tā nenotiktu, kofeīns samazina šo uzsūkšanos; tāpat arī tiek palielināta žults plūsma caur žultspūsli.

Veicot dažādus pētījumus un novērojumus, ir atklāts, ka regulāra kafijas dzeršana palīdz tās lietotājiem izvairīties no tādām smagām slimībām kā aknu ciroze un pat resnās zarnas vēzis. Zarnu vēža šūnas resnajā zarnā neveidojas, jo kafijai piemīt spēja veicināt vieglu caureju. Līdz ar to regulāra resnās zarna atbrīvošana no organismam nevajadzīgajām un pat kaitīgajām vielām ir vēlama; tāpat arī kofeīnam piemīt antimutagēnas sastāvdaļas, kas bremzē tos mikroorganismus, kas var radīt vēža šūnas.

Kafijas lietošana arī samazina iespēju saslimt ar Pārkinsona un Alcheimera slimībām. Šī dzēriena lietošana arī paaugstina asinsspiedienu, uzlabo smadzeņu darbību. Kafija palīdz izvadīt no organisma liekās vielas, jo tā veicina urinēšanu. Šādā gadījumā tiek arī samazināta nierakmeņu veidošanās iespēja cilvēka organismā.

Lai gan kafijā esošās vielas padara cilvēka zobus dzeltenākus, tomēr ir pierādīts, ka kafijas dzeršana dod zobiem arī diezgan lielu labumu. Kafijas sastāvā ir ūdenī šķīstoša viela – teofilīns -, kas iznīcina baktērijas, kas veido zobos caurumus. Tiesa, lai kafija cīnītos pret streptokokiem, kas ir galvenie kariesa veidotāji, kafijai ir jābūt gatavotai no grauzdētām kafijas pupiņām. Arī šķīstošā kafija var palīdzēt cīņā ar zobu caurumu veidošanos, bet bezkofeīna kafijai gan šajā ziņā nav nekādu panākumu.

Kafijai piemīt vēl daudz citas pozitīvas īpašības, kas var pat uzlabo cilvēka veselības stāvokli. Piemēram, kafija aizkavē indes uzsūkšanos cilvēka asinīs. To ir nepieciešams lietot arī gadījumos, ja ir apsaldējumi, jo kafija sasilda, kā arī veicina asinsriti. Samazinās iespēja saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām, kā arī, dzerot kafiju, tiek mazināts klepus.

Lai gan liela daļa cilvēku izvairās no kafijas dzeršanas pirms fiziskām aktivitātēm, tomēr ir pierādīts, ka sportistiem un citiem aktīva dzīves veida piekritējiem tieši pirms tam vajadzētu lietot kafiju. Pirmkārt, jau kafija palielina cilvēkam enerģiju, taču ir arī citi pozitīvi aspekti – kafija uzlabo muskuļu kontrakcijas, kā arī koordināciju.