Kafijas kaitīgā ietekme uz cilvēka organismu

slikta kafija

Nav ilgi jāmeklē, lai satiktu tādu cilvēku, kas uzskata, ka nespēj pilnvērtīgi funkcionēt un atmosties, ja no rīta nav iedzerta kārtējā kafijas deva. Tiek uzskatīts, ka kafijā esošais kofeīns ir tas, kas palīdz cilvēkiem no rītiem atmosties un uzsākt dienas darbus. Lai gan var šķist, ka visvairāk kofeīna satur tieši maltā vai pupiņu kafija, taču ar kofeīnu visbagātākā kafija ir tieši šķīstošā.
Kafijā esošās vielas ir dažādas, kā arī tām ir atšķirīga ietekme uz cilvēka organismu un funkcijām. Lai gan šis dzēriens spēj dot arī cilvēkam vērtīgas vielas, tomēr pastāv arī dažādi riski, kas var apdraudēt kafijas dzērāju veselības stāvokli.

Viens no galvenajiem kafijas kaitīgajiem faktoriem uz cilvēka organismu ir asins pieplūšanas samazināšana cilvēka sirdij. Tas nozīmē, ka intensīva kafijas lietošana ikdienā var izraisīt sirds mazspēju. Iespējams arī, ka kafijas dzeršana rada sirdsklauves. Tāpat kafija ir kaitīga arī tiem cilvēkiem, kuriem jau ir paaugstināts asinsspiediens vai arī urīna nesaturēšanas problēmas, jo kafijas dzeršana veicina urīna izdali. Šim dzērienam ir arī kaitīga ietekme uz cilvēka nierēm un virsnierēm, kā arī palielinās taukskābju daudzums asinīs. Paši kafijas dzērāji var arī novērot, ka laika gaitā zobu emalja paliek aizvien dzeltenāka un dzeltenāka. Laika gaitā arī var redzēt izmaiņas cilvēka sejas krāsā. Izmaiņas notiek arī cilvēka uzvedībā, jo kafija un tajā esošais kofeīns tiek uzskatīts par atkarību izraisošu. Rodoties ilggadējam pieradumam no kafijas dzeršanas rītos, cilvēks var patiešām dienas sākuma daļā izjust pārmērīgu nogurumu, nespēju, kā arī pat agresiju. Tāpat kafijas pēkšņs trūkums organismā var izraisīt straujas garastāvokļa izmaiņas. Tomēr, lai gan lielākajai daļai cilvēku dienas pirmā darbība ir kafijas tases vai pat divu izdzeršana rīta agrumā, taču būtu jāatceras, ka tas ir ļoti nepareizi un veselībai kaitīgi. Kafijas dzeršana tukšā dūšā nozīmē, ka visas vielas – gan kaitīgās, gan nekaitīgās – uzsūksies cilvēka asinīs 10 minūšu laikā. Pat ja tiešām nav iespējams pamosties bez kafijas tases, labāk pirms tam ir izdzert glāzi silta ūdens.

Noteikti no kafijas dzeršanas ir jāatsakās tiem cilvēkiem, kuriem jau ir gastrīts vai kuņģa čūla. Dzēriens slimniekiem var radīt nepatīkamas sajūtas kuņģī, sāpes, kā arī pastiprināt gan gastrītu, gan kuņģa čūlu, izraisot vēl lielākus veselības apdraudējumus.

Pierasts ir kafiju vienmēr dzert no rītiem, taču ne vakaros. Arī tam ir izskaidrojums, jo kafijā esošais kofeīns cilvēku uzbudina, neļaujot cilvēkam aiziet gulēt. Tomēr katra cilvēka organisms un reakcija ir atšķirīga, kas nozīmē, ka ir personas, kurām no kafijas ir jāatsakās jau vismaz 5 un pat vairāk stundas pirms gulētiešanas, lai neietekmētu miega kvalitāti, taču ir arī cilvēki, kuriem kofeīns tik izteiktu uzbudinājumu nerada.

Kafijas dzeršana nav ieteicama arī sievietēm, kuras ir stāvoklī. Zinātnieki gan nav pierādījuši, ka pārmērīga kafijas dzeršana var izraisīt spontāno abortu, taču ir zināms, ka dzēriens var radīt priekšlaicīgu dzemdību draudus. Grūtniecības laikā sievietei nav ieteicams izdzert vairāk par 200 mg kafijas, jo dzēriens spēj pārvarēt placentas slāni un nokļūt pie embrija, kas šo šķidrumu pārstrādā ļoti lēni. Attiecībā uz vīriešiem kafija var negatīvi ietekmēt spermas kvalitāti.
Kafija nav ieteicama arī diabēta slimniekiem. Īpaši kombinācijā arī kādu saldu našķi pēc kafijas krūzes izdzeršanas. Šādā veidā, lai gan ne ilglaicīgi, tomēr paaugstinās glikozes līmenis cilvēka asinīs. Diabēta slimniekam pat šāda neliela glikozes paaugstināšanās virs normas nav pieļaujama.

Lai gan daudziem cilvēkiem kafijas lietošana uzturā ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa, tomēr vienmēr ir jābūt uzmanīgam ar šī šķidruma patērēšanu lielos daudzumos. Pat ja šķiet, ka kafija nerada organismam kādas negatīvas blaknes, tomēr vajadzētu izvairīties lietot kafiju vairāk kā 2-4 krūzītes dienā.